Úvod Cukrovka

Cukrovka

Cukrovka, nebo-li diabetes je velmi závažné a časté onemocnění, trpí jim miliony lidí na celém světě. Řadí se mezi civilizační nemoci, protože se na jejím vzniku podílí špatný životní styl, dědičnost, nevhodná skladba stravy a především stres.

Co je to cukrovka?

Hlavní příčinou cukrovky je nedostatečná produkce hormonu inzulínu, který se u zdravého člověka tvoří ve slinivce břišní. Inzulín má na starosti vstřebávání cukrů. U nemocného se tento hormon netvoří vůbec, nebo jen v malém množství. Vyskytuje se také když je inzulín produkován, ale tělo na něj nereaguje. Potom se cukr v krvi nedovede spálit. Cukrovku rozdělujeme do dvou forem. Cukrovka 1.typu a 2.typu. Další forma cukrovky se objevuje v těhotenství.

Nemocnému může cukrovka již od počátku přinášet potíže v podobě neuhasitelné žízně, častějšího močení, únavy, nevýkonnosti nebo úbytku na váze.

Cukrovka prvního typu

Tento typ cukrovky je méně častou formou, propuká náhle v dětství nebo v mládí. Nejčastěji postihuje lidi do 35 let věku. Cukrovka nastává tehdy, když se ve slinivce inzulín vůbec nevytváří. Může to být způsobeno poškozením tkáně slinivky a to buď infekcí, nebo autoimunitní reakcí, roli zde mohou hrát i genetické vlivy.  Dochází ke zničení beta buněk Langerhansových ostrůvků slinivky, které mají produkovat inzulín. V krvi pacienta se hromadí glukóza, místo aby oživovala tělesné buňky.

Na onemocnění může mít také vliv působení určitých chemických látek a to např. užití některých léků,  nebo potravin (kravského mléka a pečiva, které obsahuje pšeničnou bílkovinu gliadin). Přesný důvod vzniku onemocnění cukrovky typu 1 je ale stále předmětem mnoha výzkumů. Každopádně se o nemoci ví, že není ovlivnitelná prevencí (na rozdíl od 2. typu) a také není způsobena nadměrnou konzumací cukru.


Diskuse (148 komentářů)

Latesha, (15. 07. 2015 07:19) Reagovat
Hey very nice blog!My page - canadian pharmacy: http://outintheparkatsixflags.info/post-why-you-must-buy-cialis-online.html
Nikole, (03. 08. 2015 16:15) Reagovat
I don't even know how I ended up here, but I thought this post was good. I do not know who you are but definitely you're going to a famous blogger if you are not already ;) Cheers!Also visit my blog :: cvs pharmacies: http://canadian-pharmacy777.com/
Julia, (05. 09. 2015 17:01) Reagovat
This is the perfect website for everyone whho really wants to find out about this topic. You understand sso much its almost hard to argue with yoou (not that I really will need to…HaHa).You definitely put a fresh spin on a subject that's been discussed for years.Wonderful stuff, just excellent!Have a look at my pasge :: much does cialis cost: http://canadianpharmacyusa24h.com/
Smithf628, (06. 09. 2015 22:34) Reagovat
It's a mammoth playground built of mountains, hills, lakes, rivers, valleys, woodlands,and beaches. kaedefkbdceaddfd
Smithf675, (06. 09. 2015 22:37) Reagovat
Today, I went to the beach front with my kids. kdbgeffbdaekfkbk
Nový příspěvek
Copyright 2006–2021 © Cukrovka-příznaky.cz
Kontakty