Úvod Cukrovka

Cukrovka

Cukrovka, nebo-li diabetes je velmi závažné a časté onemocnění, trpí jim miliony lidí na celém světě. Řadí se mezi civilizační nemoci, protože se na jejím vzniku podílí špatný životní styl, dědičnost, nevhodná skladba stravy a především stres.

Co je to cukrovka?

Hlavní příčinou cukrovky je nedostatečná produkce hormonu inzulínu, který se u zdravého člověka tvoří ve slinivce břišní. Inzulín má na starosti vstřebávání cukrů. U nemocného se tento hormon netvoří vůbec, nebo jen v malém množství. Vyskytuje se také když je inzulín produkován, ale tělo na něj nereaguje. Potom se cukr v krvi nedovede spálit. Cukrovku rozdělujeme do dvou forem. Cukrovka 1.typu a 2.typu. Další forma cukrovky se objevuje v těhotenství.

Nemocnému může cukrovka již od počátku přinášet potíže v podobě neuhasitelné žízně, častějšího močení, únavy, nevýkonnosti nebo úbytku na váze.

Cukrovka prvního typu

Tento typ cukrovky je méně častou formou, propuká náhle v dětství nebo v mládí. Nejčastěji postihuje lidi do 35 let věku. Cukrovka nastává tehdy, když se ve slinivce inzulín vůbec nevytváří. Může to být způsobeno poškozením tkáně slinivky a to buď infekcí, nebo autoimunitní reakcí, roli zde mohou hrát i genetické vlivy.  Dochází ke zničení beta buněk Langerhansových ostrůvků slinivky, které mají produkovat inzulín. V krvi pacienta se hromadí glukóza, místo aby oživovala tělesné buňky.

Na onemocnění může mít také vliv působení určitých chemických látek a to např. užití některých léků,  nebo potravin (kravského mléka a pečiva, které obsahuje pšeničnou bílkovinu gliadin). Přesný důvod vzniku onemocnění cukrovky typu 1 je ale stále předmětem mnoha výzkumů. Každopádně se o nemoci ví, že není ovlivnitelná prevencí (na rozdíl od 2. typu) a také není způsobena nadměrnou konzumací cukru.


Diskuse (148 komentářů)

ELI, (13. 03. 2012 15:52) Reagovat
Měla jsem trochu hokej v těch typech cukrovky. Nechápala jsem, jak někde píšou, že je dědičná a jinde, že si za to člověk může svým životním stylem. Netušila jsem, že jsou dva typy.
PEPA, (18. 04. 2012 14:03) Reagovat
Právě že jsou a liší se i svou závažností. Já mám cukrovku prvního typu.
U.D., (23. 07. 2012 11:19) Reagovat
My máme cukrovku v rodině a vidím, že to není žádná sranda. Je mi teprve třicet, ale hodně se obávám, že mě také jednou postihne. Snažím se dělat vše pro prevenci, ale zároveń jsem toho názoru, že pokud je to v člověku, můžete dělat cokoliv a stejně se tomu nevyhne.
aleš, (25. 08. 2012 14:08) Reagovat
Tak prevence je důležitá a může nemoc zvrátit, ale samozřejmě nespasí vše. I přes prevenci člověk může onemocnět. U nás měla cukrovku babička, ale jinak nikdo další z rodiny.
Marie, (17. 10. 2012 10:40) Reagovat
Já jsem myslela, že příznaky jsou podobné, ale že se liší jen tím, jak vzniká. U té prvního typu se inzulín netvoří, u toho druhého ano, ale tělo na něj reaguje. V příznacích rozdíl není.
Alena, (11. 01. 2013 07:58) Reagovat
Trochu mě děsí, že je cukrovka dědičná. U nás jí má děda i teta, tak se bojím, ale na druhou stranu berou jen léky a mají dietní omezení, nějaké větší problémy nemají a mají cukrovku stabilizovanou. Tak snad to tak vydrží i nadále.
Moni, (04. 04. 2013 05:51) Reagovat
My máme také cukrovku v rodině, ale berte to tak, že snad v každé rodině je nějaká nemoc, která může být dědičná.
Vendy, (17. 04. 2013 06:48) Reagovat
Na tom něco bude. Vezměte si nemoci, na které se nejčastěji umírá. Téměř všechny jsou dědičné...
Radka, (29. 05. 2013 12:04) Reagovat
Chce to zaměřit se na prevenci. Mám ji také v rodině. Snažím se žít zdravě, a když to přijde...Holt je to tak daný. Nemá cenu se trápit předčasně.
Anežka, (13. 06. 2013 09:55) Reagovat
Cukrovku mám naštěstí stabilizovanou, takže mě tolik neomezuje - jen v jídlu, ale nikdy jsem nebyla moc na sladké a jíst pravidelně je dobré nejen kvůli cukrovce.:)
Josef, (02. 07. 2013 13:04) Reagovat
manželce jí nedávno také diagnostikovali. Nikdo v rodině ji neměl, takže o ní nemáme moc informací - jen, co si přečteme na internetu, což občas člověka spíš vyděsí, než uklidní. Ale snad se to nebude zhoršovat. Ty hodnoty prozatím nejsou tak hrozné, tak snad se to nebude zhoršovat.
Jarmila, (01. 08. 2013 12:55) Reagovat
Všimla jsem si, že v poslední době se nějak necítím dobře po sladkým - když něco sladkého jím nebo piju. Může to být cukrovkou (nikdy jsem ji neměla), nebo se takto prvotně neprojevuje? Díky za rady.
Ludmila, (10. 09. 2013 06:46) Reagovat
Manžel má cukrovku a nemyslím, že by se začala projevovat takhle. Spíš pozvolna...Manžel se necítil dobře, byl malátný a unavený, ale je pravda, že občas mu bylo špatně od žaludku, ale nejen, když snědl sladké. Zkuste si zkusmo nechat vzít od lékaře krev. Možná jste "jen" alergická na něco, co je v sladkých jídlech.
Therese, (07. 03. 2015 10:34) Reagovat
I am not sure where you're getting your info, but good topic.I needs to spend some time learning much more or understanding more.Thanks for magnificent information I was looking for this info for my mission.Visit my weblog :: buy drugs online: http://canadianedrugstore.com/
Jill, (16. 04. 2015 04:53) Reagovat
Hurrah! Finally I got a web site from where I be capable of actually obtain useful information regarding my study and knowledge.Have a look at my homepage cheap flights to las vegas from newark: http://cheapflightslasvegasus.com/
Nový příspěvek
Copyright 2006–2022 © Cukrovka-příznaky.cz
Kontakty